poniedziałek, 10 marca 2008

Polskie jeziora :)

Jezioro Szelment Wielki to głębokie (maks. głęb. 45 m) jezioro o urozmaiconej linii brzegowej. Łączy się z jez. Szelment Mały tworząc rynnę o długości 10 km. Woda 1 klasy czystości (typ leszczowy), cenione przez wędkarzy. Wysokie brzegi, z których obserwujemy rozległe widoki.




Jezioro Białe ma ok. 488 ha powierzchni, długość ponad 6 km, szerokość max. - 1350 m, głębokość max.- 30 m , średnia 8 m . Nazwa wywodzi się od piaszczystych brzegów i czystej toni. Ciekawym zjawiskiem jest to, że woda przybiera w dni pochmurne kolor biały a w słoneczne zielonkawy.




Jezioro Sajno największe z Augustowskich jezior, ciągnące się podłużną rynną na długość 7,2 km o szerokości maksymalnej 1,1 km; ma 531 ha powierzchni a max. głębokość wynosi 27 m. Nazwa pochdzi prawdopodobnie od rzeki Sajownicy, której prąd biegnie przez środek jeziora, do którego wpada od wschodu Stara Ruda (która przepływa przez Staw Sajenek ->małe jeziorko wyodrębnione z Sajna - a z Sajna wypływa jako Sajownica). Obejście jeziora od południa jest niemożliwe, przeszkadza bowiem otoczony szerokim pasem trzcin i oczeretów wypływ rzeki (widoczny z odległości 1 km.) oraz torfowisko niskie i bagnista łąka ciągnąca się po wieś Białobrzegi.




Jezioro Wigry jest położone wśród lasów Puszczy Augustowskiej - gdzie las porasta prawie 80 % linii brzegowej. Jej rzeźba jest bardzo urozmaicona - od niskich bagiennych - po wyniosłe z kemami i wzgórzami morenowymi. Taka sama rzeźba terenu obejmuje i dno jeziora. Liczne płycizny przeplatają się z podwodnymi dolinami, uskokami i toniami o wyrównanym dnie. Urozmaicone brzegi Wigier wypełniają zatoki, półwyspy, przesmyki i ujścia strumieni.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna