czwartek, 28 lutego 2008

Łańcut

Chciałbym zachęcić was do wyprawy do jednego z moich ulubionych miejsc. do miejsca gdzie czas stanął. Zapraszam was do Łańcuta. Ten przepiękny pałacyk pokocha każdy kto choć raz przejdzie się po tych niesamowitych parkietach ułożonych w finezyjny wzorek.
Zamek został wzniesiony na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Początkowo był to nie tyle pałacyk ale budowla typu "palazzo in fortezza" - czyli zakładająca możliwość obronne przy jednoczesnym dość wygodnym stylu mieszkalnym przypisywanym typowym luksusowym budowlom. Później za sprawą kolejnych właścicieli zamieniono go już w typowa rezydencję.
Nie będę rozpisywać się w długa i ciekawą historię zamku i jego niezwykłych właścicieli gdyż na oficjalnej stronie muzeum, w które obecnie przekształcony jest zamek. Bowiem jako ciekawostkę tylko to że prawowity właściciel majątku żyje nadal, mieszka w Stanach i kilka lat temu wziął w zamkowej kaplicy ślub z wybranką swego serca w wieku nie banalnym bo 70 lat ^^Ogólnie oprócz zamku głównego kompleks składa się z parku, oranżerii, wozowni, ujeżdżali, małego kasyna, synagogi i innych obiektów a każdy warty obejrzenia. Do parku otaczającym pałac można udać się na romantyczny spacer lub pojechać ...dorożką ^^ Ogólnie z własnego doświadczenia polecam zwiedzanie tego przybytku poza "typowym sezonem". Primo jest mniej ludzi i można swobodnie sobie chodzić bez zgiełku i hałasu. Secundo w czasie sezonu udostępnione jest do zwiedzania tylko I piętro zamku. A drugie piętro moim skromnym zdaniem równie godne jest obejrzenia ^^

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat zamku proponuje zapoznanie się z oficjalną stroną zamku:

Łańcut

Znajdziecie tam nie tylko typowe info o historii, obiektach, planach ale możecie z skorzystać z możliwości wirtualnego zwiedzania zamku ^^
Na koniec jeszcze jedna małą zachęta w Łańcucie serwują najlepsze gałkowane lody jakie jadłam ^^ Ale to musicie sprawdzić sami.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna