sobota, 17 maja 2008

Roztocze część II

Hejka Podróżnicy

Obiecałam że będzie coś jeszcze o tym zakątku Polski i oto jest. Ponieważ region jest tak pełen ciekawych miejsc myślę że dziś skupię się tylko na Roztoczańskim Parku Narodowym ^^ a potem będę maglować resztę XD Co wy na to? Zgoda. no to jazda ^^

Info pochodzi z TEJ stronki.

Został powołany do życia w 1974 roku; ma powierzchnię 8482 ha, z czego ponad 90 proc. zajmują lasy. W rezerwatach chronione są najcenniejsze ostoje buczyny karpackiej i boru jodłowego. Rosną tu m.in. owadożerne rosiczki i kilkanaście odmian storczyków, z najpiękniejszym z nich obuwikiem pospolitym. W lasach spotkać można jelenie, sarny, dziki, lisy i borsuki.



W wodach żyją traszki, liczne rodzaje żab, żółwie błotne, turkusowe padalce oraz bobry i wydry, które ostatnio bardzo się rozmnożyły. Wśród mnóstwa gatunków ptaków najciekawsze to orlik krzykliwy, trzmielojad, głuszec i czarny bocian. Symbolem parku jest konik polski, potomek tarpana; stado tych zwierząt spotkać można nieopodal stawu Echo w Zwierzyńcu lub w położonej pośród lasów Floriance.


Po parku prowadzą cztery szlaki turystyczne, trasa rowerowa i trzy ścieżki dyanydaktyczne. Trzeba koniecznie wybrać się na Bukową Górę, gdzie podziwiać można drzewost bukowe oraz jodłowe i z której rozciąga się piękny widok na okoliczne wzgórza i spacyfikowaną przez hitlerowców podczas ostatniej wojny wieś Sochy.




Na obrzeżu parku leży malownicza wioska Guciów z grodziskiem i prywatnym skansenem państwa Jachymków, zaś w sąsiednim Bondyrzu powstało muzeum partyzanckie, którym opiekuje się pan Jan Sitek. Są w nim rzadkie egzemplarze broni oraz unikalny ołtarz polowy Armii Kraków.




Info o parku znajdziecie również TU oraz na oficjalnej stronie Parku czyli TU.


Etykiety: , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna