wtorek, 13 maja 2008

Roztocze część I



Pójdę na Roztocze, na zielony szlak
Pójdę na Roztocze, kochać las
Pójdę na Roztocze, gdzie twe oczy
Poprowadzą nas .

Na Roztocze - na zielony szlak
Na Roztocze - na zielony szlak
Pójdę na Roztocze, gdzie twe oczy
poprowadzą nas.

Wezmę na Roztocze w plecak byle co
Wezmę na Roztocze dobry żart
Wezmę na Roztocze myśl paląca
By ją studził wiatr.

Na Roztocze - na zielony szlak
Na Roztocze - na zielony szlak
Wezmę na Roztocze myśl paląca
By ją studził wiatr.

Zabiorę z Roztocza wodospadów szum
Zabiorę z Roztocza żółty liść
Zabiorę z Roztocza prośbę wrzosów
Za rok musisz przyjść.

Na Roztocze - na zielony szlak
Na Roztocze - na zielony szlak
Zabiorę z Roztocza prośbę wrzosów
Za rok musisz przyjść.

Hejka Misiaki :*
Tym wyjątkowym piosenkowym akcentem witam Was wszystkich. Temat dzisiejszego newsa to Roztocze i bynajmniej nie chodzi mi takie paskudztwa które powodują katar i uczulenie lecz o piękną krainę geograficzną w Polsce.

Temat zaprezentuje Wam w smacznej i interesującej formie Pani Grażyna Nowicka a że myślę że zrobi to lepiej niż ja więc zapraszam do poczytania:


Historia najdalej na wschód wysuniętych ziem Polskich jest fascynująca, niestety mało znana. Na pozór jest to kraina spokojna, cicha gdzie wydawać by się mogło, czas się zatrzymał. Czyste powietrze, piękne lasy, ostoja ptactwa i zwierzyny oraz parki krajobrazowe, a przede wszystkim gościnni ludzie - zachęcają do zaplanowania tu sobie wakacji, znalezienia wytchnienia od tempa kłopotów współczesnego życia. Bogata historia tej ziemi pozostawiła po sobie wiele pamiątek: pałaców i dworków, kościołów i kapliczek, kopców i kurhanów, cmentarzysk sprzed wieków. Wszak tu mieszkało tajemnicze plemię Gotów. Zapraszam dziś do związanego z nimi Masłomęcza i do Kryłowa, na wyspę, którą kapryśny Bug odbierał czasem naszemu państwu i ofiarowywał Związkowi Radzieckiemu.


Warto też zajrzeć do miejsca zwanego Królewskim Kątem. Znajduje się ono pomiędzy Czumowem a Gródkiem. To bagniste obniżenie terenu znajdują malownicze łąki urozmaicone kępami drzew i zarośli. Według miejscowej tradycji miejsce związane jest kijowską wyprawą Bolesława Chrobrego. XIX-wieczny pałacyk w Czumowie z niewielką wieżyczką widoczny jest z daleka. Stoi na niewielkiej skarpie nad zakolem Bugu. Burzliwe koleje losu doprowadziły go do ruiny. 11 lat temu kupiło go dwóch panów, którzy rozpoczęli remont. Jeden z właścicieli - Jerzy Suchecki chce tu stworzyć wraz z synem ośrodek wypoczynkowy; utwierdza go w tych planach profesor Zin.
W Ślipczach, gdzie Bug silnie meandruje i przechodzi w odcinek przełomowy, przebijając się przez kredowe wzniesienia - znajdują się tajemnicze kurhany. Największy kopiec zwany jest przez miejscową ludność "mogiłą Chrobrego".

To tyle w ramach wstępu. W tym tygodniu jeszcze zamierzam pokazać Wam 10 wyjątkowych miejsc w tym Rejonie ^^ Promyczek wędrowcy :*



Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna